Reklamní sdělení
Tvorba webových stránekhttps://blog.pageride.comPoznejte výhody balíčku služeb Premium! Aktivujte si jej na 30 dnů ZDARMA.
Měj své vlastní webové stránky!https://www.websnadno.czMít své vlastní webové stránky nebylo nikdy jednodušší. S WebSnadno je můžete mít i Vy.
E-shop snadno & rychlehttps://www.websnadno.czSystém WebSnadno nabízí moderní e-shop s podporou on-line plateb.

Durian – tropické ovoce

 

Durian je velký tropický ovocný plod, který se pěstuje v jihovýchodní Asii, zejména v zemích jako Malajsie, Indonésie a Thajsko. Pochází z rostliny durian z čeledi slézovitých.

Durian roste na vysokých stromech a vyžaduje teplé a vlhké podnebí. Nejlépe se mu daří v nížinách v blízkosti rovníku.

Zralý durian se pozná podle dřevité a nahnědlé slupky s ostrými trny. Uvnitř se nachází měkká, hustá dužina se semeny. Seménka se obvykle nekonzumují. Slupka se odstraní a dužina se pojídá přímo lžící nebo se používá jako součást dezertů, smoothie apod.

Má velmi výraznou a pro někoho odpudivou vůni, která se často popisuje jako "pach shnilých vajec". Chuť je sladká a krémová, někteří ji přirovnávají k vanilkové pochutině. Příchutě se pohybují od sladkých až po nakyslé.

Durian má mezi lidmi velmi rozpolcené názory - jedni ho milují, druzí nesnáší. Zkrátka buď ho zamilujete, nebo znenávidíte.

Často se označuje jako "král ovoce" a je velmi oblíbeným a výživným pokrmem v jihovýchodní Asii navzdory své výrazné vůni.

Spousta veřejných míst ale zakazuje konzumaci durianu kvůli pronikavému zápachu.