Reklamní sdělení
Tvorba webových stránekhttps://blog.pageride.comPoznejte výhody balíčku služeb Premium! Aktivujte si jej na 30 dnů ZDARMA.
Měj své vlastní webové stránky!https://www.websnadno.czMít své vlastní webové stránky nebylo nikdy jednodušší. S WebSnadno je můžete mít i Vy.
E-shop snadno & rychlehttps://www.websnadno.czSystém WebSnadno nabízí moderní e-shop s podporou on-line plateb.

počítačová ( kvantová ) nadřazenost

Kvantová nadřazenost je termín, který se v oblasti kvantové fyziky používá k popisu situace, kdy kvantový systém dokáže vykonat výpočet, který by byl pro klasický počítač prakticky nemožný nebo by vyžadoval extrémně dlouhou dobu.

Tento pojem je spojený s kvantovými počítači a jejich schopností provádět určité výpočty rychleji než klasické počítače.

Klasické počítače pracují s bity, které mají hodnotu 0 nebo 1. Na rozdíl od toho kvantové počítače pracují s kvantovými bity, nazývanými qubity, které mohou existovat ve stavu 0, stavu 1 nebo ve stavu superpozice, což je kombinace obou stavů.

Díky tomu kvantové počítače mohou provádět více výpočtů současně a zpracovávat složité problémy rychleji.

Kvantová nadřazenost je dosažena, když kvantový počítač provede výpočet, který by byl pro klasický počítač neřešitelný, nebo by vyžadoval nepřijatelně dlouhou dobu.

Jedním z příkladů je faktorizace velkých čísel, která je základem pro některé kryptografické algoritmy. Klasickým počítačům by trvalo mnoho let, možná i staletí, na rozložení takových čísel, zatímco kvantový počítač by to dokázal mnohem rychleji.

Kvantová nadřazenost je tedy důležitým milníkem v oblasti kvantových počítačů a otevírá dveře k novým možnostem v oblasti výpočetní techniky, šifrování, simulací a dalších aplikací.